Průzkum XEVOSu ukázal, že firmy zatím netuší, co jim přinese NIS2

Dotazník o směrnici NIS2

TISKOVÁ ZPRÁVA

Ostrava, 1. 6. 2023 – Evropská směrnice NIS2 o kybernetické bezpečnosti firem a organizací je již na evropské úrovni v platnosti. XEVOS jako přední poskytovatel řešení a služeb v oblasti kyberbezpečnosti provedl průzkum, aby zjistil, co již firmy o směrnici vědí. Výsledky zatím nejsou příliš optimistické.

Na samotném konci loňského roku přijala Evropská unie směrnici o kybernetické bezpečnosti organizací NIS2. Do října 2024 ji členské státy musí začlenit do svého práva. Potom začnou rozšířené povinnosti platit pro tuzemské firmy.

Ty však zatím nemají zcela jasno v tom, co směrnice vlastně obsahuje, jestli pro ně bude závazná a jak se na nové povinnosti připravit. Potvrzuje to vlastní průzkum společnosti XEVOS z května 2023.

Výsledky šetření: firmy se příliš nezajímají

Dotazníkovým šetřením mezi zákazníky a obchodními partnery jsme zjistili, že:

  • 69 % oslovených vůbec nesleduje vývoj kolem směrnice, 31 % sleduje
  • 87 % respondentů netuší, jestli se jich směrnice bude týkat, 13 % již má jasno
  • 93 % účastníků nemá představu o nákladech na zavedení opatření, 7 % ví
  • 93 % firem čeká se zaváděním opatření na český zákon, 7 % chystá první kroky
Připravit se včas

Do nastoupení nových povinností zbývá ještě víc než rok. Ale právě teď mají firmy možnost získat náskok před konkurencí a včas si zajistit služby odborníků, kteří budou na poslední chvíli více vytížení. Není však důvod k obavám.

„Hlavně jde o preventivní opatření proti kyberútokům, jejichž počet a závažnost v poslední době roste. Pro ty menší hráče to bude znamenat zajištění třeba dvoufaktorového přihlašování do systémů, periodická školení a vzdělávání zaměstnanců, zálohování dat, pokročilého šifrování a zásad krizového managementu,“ uklidňuje Adam Koudela, CEO a CTO XEVOSu.

XEVOS pro své zákazníky i veřejnost připravuje sérii článků, infografik a videí na blog, sociální sítě a svůj videokanál, kterými chce o problematice NIS2 podrobně informovat, aby přechod k novým povinnostem byl pro české subjekty co nejhladší.

Jako novou ucelenou službu k NIS2 pak poskytujeme konzultace, poradenství, audity, návrhy a realizace opatření, která vyplynou ze směrnice a souvisejícího zákona. Je možné využít také službu správy firemní kybernetické bezpečnosti jako celku nebo outsourcing manažera kybernetické bezpečnosti.

O společnosti XEVOS: 

XEVOS je ostravská společnost, která poskytuje komplexní IT řešení pro malé a střední firmy, nadnárodní korporace i veřejnou správu. Zaměřuje se na kybernetickou bezpečnost a cloudová řešení. V letech 2020 a 2021 ji Deloitte zařadil do žebříčku 50 nejrychleji rostoucích technologických firem v Evropě. 

Další informace pro média: 

Eva Kapounková | PR XEVOS

E-mail: eva.kapounkova@xevos.eu    

More news
Stay in touch with us
Subscribe to news
Stay in touch with us
Subscribe to news


TOP